DSEA Executive Board

The following is a list of the members of the DSEA Executive Board. These members comprise the decision-making body governing DSEA. They meet monthly, as well as on an emergency basis, to discuss, approve, and execute the policies and programs voted on by the DSEA Representative Assembly.

If you are a DSEA member and would like to contact your Executive Board Representatives, you can find their contact information in the "For Members" section towards the bottom of our home page or by clicking here.

To hear more from your Leadership Team and Executive Board members, click here!

New Castle County

    • Dawn Alexander - Colonial E.A. (Colonial Early Education Program at Colwyk)
    • Katrina Cowan- Colonial E.A. (Southern Elem.)
    • Teresa Dawson - Odyssey E.A. (Odyssey Charter)
    • Karen Gray - Christina E.A. (McVey Elem.)
    • Joshua Gower - Colonial E.A. (Southern Elem.)
    • Jozette Hartsfield - Colonial Paras (Leach Elem.)
    • Emily Klein - Red Clay E.A. (Skyline Middle)
    • David Kohan - Christina E.A. (Glasgow High)
    • Renee Massado - Colonial Paras (George Read Middle)
    • Mike Matthews - Red Clay E.A. (Cab Calloway)
    • Mike McKibbin - Appo E.A. (Appo District Office)
    • Alison Parey - Christina E.A. (Brader Elem.)
    • Lauren Sokola - Christina E.A. (Delaware Autism Program)
    • Katherine Swann - Christina E.A. (Oberle Elem)
    • Jeannette Wilt - Brandywine E.A. (Brandywine High)
    • VACANT

Kent County

    • Clay Beauchamp -Lake Forest E.A. (South Elem.)
    • Allena Brown - Smyrna E.A. (Smyrna Elem.)
    • Alison Lauber - Capital E.A. (Dover High)
    • Trevor Mullane - Caesar Rodney E.A. (McIlvaine ECC)
    • Tawanna Prophet Brinkley - Lake Forest E.A. (Lake Forest High)
    • Corey Yanoshak - Lake Forest E.A. (Lake Forest High)
    • Mary Zober - Caesar Rodney E.A. (Postlethwait Middle)¬†

Sussex County

    • Blair Catlin Brown - Indian River E.A. (Southern DE School of the Arts)
    • Amy Johnson - Indian River E.A. (Selbyville Middle)
    • Cynthia Jones - Cape Henlopen Support (Love Creek Elem)
    • Jason Pilgrim - IREA (Long Neck Elem)
    • Panayi (Pete) Stephanos¬†- Cape Henlopen E.A. (Milton Elem.)

At Large

    • Maureen Keeney - DSEA Retired
    • Ariel Washington - DSEA Aspiring Educators (DSU)